6 Ekim 2017 Cuma

Sivilceler İçin Laktik Asit

Laktik Asit Sivilce Bakımı


Bu yazımızda; sivilce nedir? Sivilceler ve siyah noktalar neden oluşur? Sivilce oluşumunda etkili olan faktörler nelerdir? Laktik asit kullanımında sivilce ve akne ayrımı, alfa hidroksi asitlerin sivilceye etkileri, laktik asit ve sivilce tedavisi, sivilceler için laktik asit içeren peelingler, konularına sizler için uzun araştırmalar sonucu değinmeye çalıştık.

Sivilce Nedir? (Akne Vulgaris)
Ülkemizde %80 oranında sivilce sorunu görülmektedir. Sivilce, çok önemsenmese de bir cilt hastalığıdır ve tedavi edilmediği takdirde kalıcı izler bırakabilmektedir. Epidermin yağ oranının dengesiz olduğu durumlarda oluşur ve deri üzerinde, leke, sivilce ve yağ bezesi şeklinde oluşumlar meydana gelir.
Sivilceler ergenlik döneminde görülen cilt hastalıklarıdır. Bu dönemlerde tedavi edilmeyen sivilceler ilerde kalıcı olarak cilde hasar verebilmektedir. Ergenlik dönemindeki hormonal değişiklikler nedeniyle ciltteki yağ oranı artar ve metabolizma yağ oranını dengeleyemediği için deride bulunan bakteriler bu yağ kısımlarından beslenirler ve sivilce denilen iltihaplı oluşumların ortaya çıkmasına sebep olurlar.
Sivilceler Neden Olur?
Sebumlar (yağ bezlerinin meydana getirdiği salgılar) folikülleri (kıl kökleri) kullanarak dışarı çıkarlar ve bu şekilde ciltteki yağ oranı dengelenmiş olur. Fakat çeşitli nedenlerden dolayı tıkanan foliküller sebumların dışarı çıkmasına imkan vermeyeceği için normalde deri yolu ile dışarı atılması gereken sebumlar yağ bezelerinde birikirler. Bu birikme sonucunda da vücudun kendini koruma mekanizması olarak iltihaplı yağ birikimleri ile sivilce dediğimiz oluşumlar kendini gösterir.
Siyah Noktalar Neden Olur?
Siyah noktalar güneş ışınlarına maruz kaldığımız durumlarda akne oluşumlarının hızlı bir şekilde pigmentasyona maruz kalmasından ötürü oluşurlar. Ciltte ısıya maruz kalma, darbe alma ya da herhangi bir kimyasaldan dolayı tahriş olması durumlarında da siyah noktalar gözlemlenebilir. Ayrıca Karaciğer rahatsızlıklarında, enzimlerin farklılaşmasından ötürü de siyah noktalar oluşmaktadır.
Sivilce oluşumlarında etkili olan faktörler.
Beslenme biçimi: Sivilceler ciltte bulunan bakterilerin, deri altında biriken bakteriler tarafından besin olarak kullanılması ve çoğalması ile oluşurlar. Cildin aşırı yağ üretmesindeki en büyük etkenlerden birisi de beslenme şeklimizdir. Aşırı yağlı ve asitik beslenmeler yerine daha fazla sebze, laktik asit içeren yiyecekler (süt, yoğurt, peynir) tüketmek, ciltteki PH oranını dengeleyecek ve yağ oluşumunu da kontrol altına almada destek verecektir.
Cildin yapısı: Cilt yapısı da sivilce oluşumlarında etkilidir. Kuru ciltlerde sivilce oluşumları yağlı ciltlere oranla daha az olmaktadır.
Kalıtsal nedenler: Kalıtsal bazı hastalıkların da sivilce oluşumuna neden olduğu bilinmektedir.
Ölü cilit derileri: Epiderm yapıda bulunan zararlı bakterilerin yağ ve ölü deri ile beslenerek çoğalması sonucu sivilce oluşumu ortaya çıkmaktadır.
Testesteron hormonu: Testesteron hormonu ergenlik döneminde aşırı oranda salgılanmaya başlar. Bununla birlikte epiderm yapı altındaki yağ bezelerinin formları bozulur ve deri gözeneklerinde iltihaplı sivilceler oluşur.
Sivilce türleri farklılık göstermektedir. Bazı sivilceler bir mevsimde oluşup diğer mevsimlerde kaybolabilirken bazıları da kaybolduklarında geride iz bırakabilirler. Ağrıya ve acıya sebep olan sivilceler de mevcuttur bunlara püstül adı verilir.
Ergenlikte cilt altındaki yağ miktarı artar ve yağ bezleri işlevini tam olarak yerine getiremez. Sonuçta ciltte iltihaplı, kızarmış şişlikler oluşmaktadır. Yüz, göğüs, sırt, boyun, omuz bölgesinde görülür. Özellikle yüz bölgesindeki sivilceler, tedavi edilmediği takdirde iz şeklinde kalır ya da hayat boyunca devam edebilir. Bu da fiziksel görüntünün bozulmasına yol açar ve kişinin psikolojisini etkiler.
Sivilcenin çok farklı tipleri vardır. Bazen siyah ya da beyaz noktalar şeklinde görünür. Bu genelde hafif şiddetlidir. Bazen de ağrıya neden olan büyük ve sert kistler şeklindedir. İltihaplı sivilceler de vardır. Bunlara püstül denir.
Laktik Asit Kullanımında Sivilce ve Akne ayrımı
Cildimizde oluşan iltihaplı, belirli bir formu olmayan bu cilt rahatsızlığının akne mi sivilcemi? Olduğunu bilmemiz gereklidir. Sivilceler hemen hemen herkeste ömrü boyunca mutlaka bir defa da olsa ortaya çıkan cilt rahatsızlığıdır. Akneler sivilceler gibi ortaya çıkıp kaybolan bir tür değildir. Akne oluşumları yüzün birçok noktasında meydana gelirler ve ilaç tedavisi uygulansa bile ciltte lekelere sebep olabilirler. Tedavi edilmedikleri takdirde de uzun süre kalabilmektedirler. Akne ile sivilcenin bir tutulmasının nedeni de aslında aynı oluşlarıdır ama aralarındaki farkı akneler daha inatçı bir yapıya sahiptirler ve sivilceler gibi geçmelerini bekleyemeyeceğimiz türden cilt hastalıklarıdır.
Akne oluşumları tıbbi olarak, lazer, antibiyotik, krem yardımları ile tedavi edilirler fakat genelde bu yöntemlerde ciltte lekelerin kalması olasıdır. Bundan dolayı doğal ya da kimyasal peeling dediğimiz yöntemlerle bu lekelerden hatta sivilcelerden de kalıcı olarak kurtulmak ve ciltte farklı nedenlerden dolayı oluşan lekeleri de yok etmek mümkün. Bu yöntemlerde kullanılan çeşitli yararlı asitler mevcuttur. Lekeler ve sivilceler için laktik asit dediğimiz ve ekşi sütten doğal olarak üretilen ve cilt yapısı için onarıcı ve düzenleyici etkisi bulunan asit türü en uygunudur. Aşağıda AHA da denilen alfa hidroksi asitlerin yani laktik asitinde içinde bulunduğu sınıfın tanımını yapacağız.
AHA (Alfa Hidroksi Asitler)’nın sivilcelere etkisi
Peeling ya da doğal yüz maskelerinde kullanılan faydalı asitlerin olduğu ve en fazla kullanıldığı asit grubudur. Bu grupta: Cilt için en fazla tercih edilen asitler ise glikolik ve laktik asitlerdir.
Laktik asit genelde kuru ve daha fazla tahriş eğilimli olan ciltlerde kullanılır. Ciltteki soyma işleminde epidermik yapıya çok fazla zarar vermez ve daha yoğun olan glikolik asitle aynı etkiyi gösterir. Fakat glikolik asit özellikle kuru ciltlerde tahriş olma olasılığını arttırır ve cildin hassasiyetini yükseltir. Bu yüzden asit ile cilt bakımına başlandığında laktik asit önerilmektedir.
Sivilce Tedavisinde Bitkisel Bakım mı? Kimyasal Peeling mi? Daha uygundur?
Sivilce denilen cilt hastalığı özellikle 12 – 18 yaşlar arasında (ergenlik döneminde) rahatsız edici bir hal alır. Sivilceler genelde geçici olmasına rağmen akne şeklinde kendini gösterdiklerinde daha inatçı olurlar ve kendiliğinden geçmeleri beklenemez. Tedavi edilmediklerinde ciltte yağ bezeleri ve lekeler şeklinde kalıcı hasarlar olarak görülürler. Kalan bu lekeler genelde tıbbi ilaçlarla geçirilse de tamamen yok edilemeyebilir. Doğal ya da kimyasal peeling yöntemleri özellikle son 5 – 10 yıldır sürekli artış göstermekte ve özellikle sivilce için peeling tedavileri araştırılmakta ve uygulanmaktadır. Fakat peelingler iki şekilde kullanılabiliyor. Evde bitkilerden faydalanarak hazırlayacağımız yüz maskeleri veya içeriğinde doğal yollarla oluşturulmuş asitlerinde olduğu kimyasal peelink kürleri şeklinde tedavi yöntemleri mevcut. Doğal peelingler: süt ve süt ürünlerinde bulunan laktik asit ile oluşturulan cilt maskeleri veya şeker kamışı gibi bitkilerden elde edilecek glikolik asit şeklinde cilt maskesi tarifleri ve kullanımı ile ilgili bilgilerden ulaşılarak yapılabiliyor.  Doğal maskeler sivilceler için etkililer fakat sıkılan sivilceden kalan izler ya da farklı durumlarda yüzde kalan lekeler ve izler için tek başlarına yeterli olamıyorlar. Bunlar için kimyasal peelingler bulunmaktadır.

Laktik Asit sivilce Tedavisi

Laktik asit ölü deriye sahip, yağlı ve hasarlı ciltlerin epiderm denilen üst katmanını soyarak ciltteki bu ölü deri ve bakterileri temizler ve cildin daha sağlıklı olmasını sağlayan bir çeşit exfoliatordür. Laktik asitler düzenli kullanımlarda ciltteki yağ miktarını düzenler, cildi besler, zararlı bakterileri yok eder ve bu şekilde oluşan sivilceleri de engellemiş olur ve var olan sivilceleri de gözenekleri açtığı için ve bakterileri yok ettiği için kaybolmasını sağlar. Evde uygulayacağınız çeşitli laktik asit maskeleri mevcut olduğu gibi laktik asit içerikli peelingler de kullanabilirsiniz. Laktik asit peelingleri özellikle, ciltte, herhangi bir kaza sonucu kalmış yara izleri, aknelerin geçmesinden sonra kalan yağ bezeleri ve lekeleri için ideal bir başlangıç sunacaktır.
Laktik asit içeren ve evde deneyebileceğiniz ürünlerle ilgili bilgileri aşağıda sıraladık.
Sivilce için doğal bir yöntem olan Yoğurdun (yoğurt laktik asit içerir) etkileri Nelerdir?
Ergenlik dönemi başta olmak üzere her yaşta ortaya çıkabilen sivilceler için, içeriğinde laktik asit bulundurmasından dolayı en etken besinlerden birisi de sütten fermente edilmiş olan yoğurttur.
Sivilceler İçin Yoğurdun Etkileri Nelerdir?
1: Yoğurt ciltte bulunan ölü deri hücrelerini temizler.
Tüm süt ve süt ürünlerinde olduğu gibi yoğurtta içeriğinde bulunan Laktik asit sayesinde cilt üzerindeki ölü hücrelerin atılmasında etkilidir. Ölü hücrelerin olduğu ciltte, bakteriler bu ölü hücrelerden beslenerek iltihaplı sivilce oluşumunu gerçekleştirirler. Laktik asit sayesinde bu bakteri ve ölü deriler temizlendiği ve cilt beslendiği için sivilce oluşumları son bulacaktır. Laktik asit sadece temizlemekle kalmaz cildi besler, parlaklaştırır, ciltteki ton arklarını giderir ve daha sağlıklı bir görünüm kazandırır.
2: Laktik Asit Akne Oluşumunu Engeller
Laktik asit ciltteki kollajen ve elasten denilen maddelerin düzenli bir şekilde yenilenmesini sağlayarak cildin daha sağlıklı olmasında etken rol oynar. Laktik asit sayesinde prebiyotik dediğimiz cilt sağlığı ve vücut sağlığı içinde önemli olan faydalı bakteriler oluşur ve bu bakteriler cilt sağlını da korur. Sağlıklı bir cilt tüm hücreleri ve dokuları düzenli çalışan cilt demektir. Böyle bir cilt fazla yağ üretmez, ölü deri ve bakterileri barındırmaz bundan dolayı da akne oluşumu bu ciltlerde görülmez. Akne sivilceye göre daha inatçı ve kalıcı demiştik. Çeşitli araştırmalar gösteriyor ki yoğurdun ciltte kullanımı ile laktik asitin ve yoğurtta bulunan faydalı bakterilerin sağladığı bakım ile akne oluşumları engelleniyor ve geride bıraktığı izlerde de büyük oranda yok olmalar görülüyor.
3: Laktik Asit Cilt Üzerindeki Lekeleri Yok Eder
Sivilceler oluşmaya başladıklarında ve kaybolduklarında cilt üzerinde leke bırakırlar. Bu lekelere karşı cildinize yoğurt içerikli maskeler uyguladığınız takdir de içerisindeki laktik asit, a ve c vitaminleri sayesinde, epiderm dediğimiz dış deriyi soyarak gözenekleri açar, cildi besler ve lekelerin oluşmasını sağlayan melanin maddesinin üretimini dengelediği için leke oluşumunu sonlandırır
Sivilceler İçin Laktik Asit Özelliğinden dolayı Yoğurt Nasıl Kullanılır?
Yoğurdun laktik asit içerdiğini ve laktik asitin cilt ve sivilceler için iyi bir başlangıç noktası olduğu söylemiştik. Bakalım Laktik asit yüz maskeleri yoğurt ile nasıl yapılıyor. Birçok sivilceler için yüz maskesi tarifi olduğundan dolayı en ideallerini seçtik.
Sivilceler için Yoğurt ve Limon Cilt Maskesi
Öncelikle sivilce için laktik asit ya da salisilik asiti doğal yollardan kullanacaksanız taze olmasına dikkat edin. Hazır limon suları ya da yoğurtları tavsiye etmediğimizi bildirmek isterim. O yüzden maskeyi tke kullanımlık hazırlamakta yarar var.
1 tatlı kaşığı yoğurt içerisine 3 damla limon sıkın ve iyice birbirine yedirin. Sürülebilir bir yoğunluğa geldiğinde parmak uçlarınızla cildinize sürün. Dilerseniz bu karışıma antimikrobiyal özelliğinden ve nemlendirici etkisinden de dolayı bir çay kaşığı bal ilave edebilirsiniz. Karışım cildinize 15 – 20 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Mümkünse akşam ya da yatmadan önce uygulayın. Gündüz yaptığınızda güneş ışınları maskenin etkisini ortadan kaldırabilir ve cildinizi tahriş edebilir.
Sivilceler için Salatalık ve Yoğurt Maskesi
Aşırı yağlı bir cildiniz varsa bu maskeyi yapmalısınız. Bu karışımda. 2 yemek kaşığı yoğurt (çok tepeli olmasına gerek yok) ve orta boy bir salatalığın yarısını rendeleyerek karıştırdıktan sonra cildinize sürün ve 20 dakika kadar bekledikten sonra cildinizi durulayın. Hafta da 3 defa yapsanız yeterli olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder